Valtioneuvosto on julkaissut tutkimusraportin, joka tarkastelee uutismedian omistuksen keskittymistä Suomessa. Tutkimus on toteutettu Tampereen ja Turun yliopistojen yhteistyönä. Tutkimuksen mukaan uutismedia on Suomessa keskittynyt. Median toimialojen keskittymisaste vaihtelee ja niiden kehitys on ollut erilaista.
Yksi tutkimushankkeen konsortio-osapuolista oli Vennalammi-tuotannot. Tutkimushanketta johti dosentti Katja Lehtisaari Tampereen yliopistosta. Muut tutkijat olivat tutkimuspäällikkö Mikko Grönlund ja tutkija Tuomas Ranti Turun yliopistosta sekä dosentti Heikki Hellman ja tutkija Risto Suikkanen Tampereen yliopistosta.
Raportissa tarkastellaan uutismedian keskittymisen tilaa ja vaikutuksia sen sisältötarjontaan Suomessa. Raportissa tarkastellaan myös median keskittymiseen kohdistuvaa sääntelyä. Tutkimusraportin pääpaino on journalistisessa mediassa: sanomalehdistössä, televisiossa ja radiossa.
Suurimman (CR1) ja neljän suurimman (CR4) sanomalehtitalon markkinaosuus vuosina 2000–2022.
Raportin mukaan uutismedian eri toimialojen keskittymisaste vaihtelee ja niiden kehitys on ollut osin erilaista. Radio- ja televisiotoimialat ovat kehittyneet kohti lisääntyvää kilpailua. Sen sijaan sanomalehdistön runsaus on kaventunut ja toimialan omistus on keskittynyt 2000-luvulla ja erityisesti muutamana viime vuonna.
Etenkin sanomalehtialalla moni lehtitalo on viimeisen vuosikymmenen aikana lopettanut tai vaihtanut omistajaa. Suurimmat keskittymät ovat alueellisia. Useimmissa maakunnissa sanomalehdet ovat muutamia itsenäisiä paikallislehtiä lukuun ottamatta yhden konsernin käsissä. Muutamissa maakunnissa vallitsee yhden lehtitalon monopoli.
Keskittyminen on tuonut lisää resursseja laadukkaiden mediasisältöjen tuotantoon, mutta samalla lisääntynyt yhteistyö konsernien sisällä näyttää kaventavan uutistarjontaa. Raportin mukaan jopa yli 40 prosenttia tutkittujen maakuntalehtien sisällöstä oli päällekkäistä.
Eurooppalainen medianvapaussäädös (EMFA) on tuomassa muutoksen mediaa koskevaan sääntelyyn. Sääntely tulee sisältämään vaatimuksia median moninaisuuden ja moniarvoisuuden arvioinnista alan yrityskauppojen yhteydessä. Euroopan parlamentti ja jäsenmaita edustava neuvosto saavuttivat poliittisen sovun komission ehdotuksesta eurooppalaiseksi medianvapaussäädökseksi 15.12.2023. Säädös on tarkoitus hyväksyä kevään 2024 aikana.
Nyt julkaistussa raportissa esitetään myös ehdotuksia mahdollisiksi toimenpiteiksi, joilla medianvapaussäädöksen vaatimuksiin voitaisiin päästä Suomessa. Tutkimusraporttia käytetään säädösvalmistelun tukena esimerkiksi medianvapaussäädöksen kansallisessa toimeenpanossa.
Laaja 240-sivuinen raportti kokonaisuudessaan on ladattavissa valtioneuvoston julkaisuarkistosta osoitteesta http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-383-168-1.